top of page

Bilgisayar Hızlandırma

Bilgisayar Hızlandırma Rehberi


Günlük hayatta hemen hemen her evde en az bir bilgisayar yer almaktadır. Hatta çoğu evde birden fazla bilgisayarın bulunması, bu noktada teknolojinin getirmiş olduğu bir gereklilik olup, ne kadar önemli bir gereç olduğunu da tekrar tekrar bizlere hatırlatmaktadır. Bu noktada cihazlar, teknolojinin getirmiş olduğu sürekliliğe ve yeniliğe ayak uyduramayarak bazı durumlarda çağın gerekliliklerine ayak uyduramayarak yavaş kalmaktadır. Çoğu kullanıcı için yeni bir cihaz almak çok masraflı bir tercih olduğundan dolayı da bilgisayar hızlandırma noktasında profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyarlar.Bilgisayar Neden Yavaşlar?

Bilgisayarların yavaşlaması noktasında pek çok neden olabilir. Bunların belli başlı ve en çok karşılaşılan sorunları ise şu şekilde bilinir;


l Bilgisayar hafızası aşırı dolu ise

l Kötü amaçlı yazılım yüklenmiş ise

l Bilgisayar sürücüleri güncel değil ise

l Açılış ekranında otomatik olarak açılan uygulamalar da yine belirgin yavaşlama sorunlarına örnek olarak verilebilir.

Adım Adım Bilgisayarınızı Hızlandırın!

1. İlk adımda bilgisayarınızda olası bir virüs bulaşma riskine karşı herhangi bir virüs temizleme programı ile bir kereye mahsus bilgisayarınızı taratın.

2. Daha sonraki aşamada bilgisayar üzerinde yer alan çöp, çerez ve ekstra yer kaplayan gereksiz dosyaları silmek için; Başlat>Çalıştır>’’temp’’ ‘’%temp%’’ ‘’recent’’ yazarak sırasıyla bu kodların açtığı pencerelerdeki dosyaları silin. Ardından sistem dosyalarının yer aldığı (genellikle Yerel Disk C) üzerine sağ tıklayarak ‘’Diski temizle’’ butonuna tıklayın.

3. Bilgisayarınızda yer alan ve kullanmadığınız uygulamaları silerek yer açın.

4. Herhangi bir sürücü güncelleme programı eşliğinde bilgisayarın eskiyen bileşenlerini son sürümlerine yükseltin.

5. Google veya varsayılan tarayıcınızın geçmiş verilerini silerek de yine bilgisayar hızlandırma işlemine katkıda bulunabilirsiniz.


Fiziksel Temizlik!

Bilgisayarın iç kısmını bir miktar temizledikten sonra yine bilgisayarın hızlanmasına yardımcı olmak için ekstra işlemler yapılabilmektedir. Dizüstü veya masaüstü bilgisayar fark etmeksizin donanım parçalarının bulunduğu bölgeyi su ile temas etmeden hava yoluyla temizlemek büyük öneme sahiptir.


Aynı zamanda bilgisayarın tüm işlemlerini girerek hız ile doğru orantılı bir işleve sahip olan işlemcinin termal macunu eskimiş ise yenilemek de yine ekstra bir önlem olabilir.


Bilgisayarı hızlandırmak ve özellikle de virüs bulaşmış olan cihazları resetlemek için format da bir çözüm olacaktır. Bu noktada cihazın 32 veya 64 bit gibi özelliklerine dikkat ederek format işlemini yapmak gerekir. Bu sayede işletim sistemi ve RAM gibi parçalara uyumlu dosyalar ile bilgisayarı fabrika ayarlarına kolay bir şekilde döndürmek mümkün olacaktır…

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page