top of page

Hangi dj programını kullanmalı ?

Güncelleme tarihi: 17 Mar 2022

Günümüzün dijitalleşen dünyasında müzik sektörününde dijitalleşmesi biz dj'leride bu gelişime ayak uydurmaya zorunlu kıldı. Eski dj'ler plak , cd gibi argümanları kullanırken artık cloud teknolojileriyle sadece internetin olması yeterli hale geldi. İnternet üzerinde müzik platformlarında oluşturmuş olduğumuz listelerle veya dropbox ,itunes , google drive gibi cloud sistemleriyle istediğimiz her yere arşivimizi kolaylıkla taşıyabiliyoruz. Dj programları da işte burada bizim için önemli hale geliyor. Kullanmış olduğunuz ekipmanınızla en uyumlu stabil çalışan , ihtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayan dj programını seçmeniz çok önemli. Bu yazımda size bu tercihi yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatmaya çalışacağım. 

Pioneer Recordbox


Dünya üzerinde bir çok gece kulübü Pioneer dj ekipmanlarını kullanmaktadır. Gerçekten Pioneer bu konuda piyasa lideridir. Performans öncesinde güzel bir hazırlıkla işinizi çok kolaylaştırabilirsiniz. Recordbox sayesinde müzikleriniz ile çalma listeleri oluşturabilirsiniz. Gelişmiş analiz sistemi sayesinde müziklerinizin enerjilerini , tempo değerlerini ,notalarını , yıldız değerleri vererek favorilerinizi belirleyebilir , ön izleme sayesinde müziklerinizin nerede düşüp nerede yükseldiğini 3 farklı grafik analiz sistemi ile gözlemleyebilirsiniz. Daha önceden oluşturmuş olduğunuz bir usb belleğe müziklerinizi atarak sadece bir usb bellek ile performanslarınızı rahat bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Benim gibi hızlı geçiş yapan ve müziğini yüksek tempoda tutmayı seven dj'ler için recordbox usb hazırlama ciddi manada sizlerin işini kolaylaştırır. Tabi ki recordbox expert modu ile bilgisayarınızı pioneer cihazlara bağlayarakta dj performansınızı gerçekleştirebilirsiniz. Dj performanslarınızda analiz ve hazırlık çok önemlidir. Bunu recordbox gerçekten çok iyi şekilde yapabiliyor. Siz ön çalışma ile hazırlığınızı yaptıktan sonra sadece size müzik yapmak , dj performansınıza odaklanmak kalıyor. Pioneer Recordbox windows , Machintos ,android ve ios sürümleri olan geniş bir alt yapıda çalışabilen bir yazılımdır. Telefonunuzda oluşturmuş olduğunuz çalma listeleri ile bile Pioneer cihazlarla dj performansınızı problemsiz yapabilirsiniz. Önemli bir hatırlatma yapayım Recordbox sadece Pioneer cihazları ile uyumlu çalışabilir.


 

Virtual DJ


Gelelim ikinci programımız olan Virtual dj yazılımına. Aslında bir çok ekipman desteği olan içinde değişik plugin olan video üzerinden bile dj'lik yapabileceğiniz bu program ne yazık ki kötü ünü ile profesyonel olarak dj'lik yapan insanların kullanmamak isteyeceği bir şöhrete sahip. Zaman içerisinde şöyle bir algı oluştu 'amatörsen virtual dj kullanıyorsundur'. Bu algılar yüzünden sayısız özelliği olan piyasadaki hemen hemen her cihazla uyumlu çalışabilen virtual dj yazılımı anlatmış olduğum nedenlerden dolayı çok tercih edilmez duruma geldi. Bir controller olmadan da kullanabileceğiniz dj yazılımı başlangıç seviyesinde iyi iş gören fakat profesyonelliğe geçerken terk edeceğiniz bir yazılımdır benim gözümde. Bunun temel nedeni Pioneer , denon , serato , native instrument (tractor) gibi firmalar kendi yazılımları ve dj ekipmanları için bir ekosistem oluşturmuşlardır. Bu ekosistemleri ile daha stabil çalışabilen ekipmanları sayesinde popülaritelerini ve pazardaki paylarını koruyabilmekteler. 

Serato DJ


Eger konu dj yazılımlarıysa Serato'yu konuşmadan geçemeyiz. Piyasada azımsanamayacak bir pazarı olan serato , düşük gecikme süresi kolay kullanımı ile pazarda lider dj yazılımlarından biridir. Ayrıca bir çok dj ekipmanı üretici firması (bunlara pioneer bile dahil) serato için dj kontrolleri üretmektedir. Eğer pikap kullanacaksanız kesinlikle tercihiniz serato olmalı. Arayüzünün anlaşılır ve basit olması , hızlı çalışması ve sisteminizi yormaması serato'yu tercih nedenleriniz olabilir. Yüzlerce değişik dj ekipmanı ile problemsiz çalışabilmesi sayesinde tak çalıştır yaparak hemen kullanmaya başlayabileceğiniz serato ihtiyaçlarınıza karşılık verebilecek bir dj yazılımıdır.


Şimdi gelelim bizi dijital dj'likle tanıştıran ve yıllardır benimde zevkle kullandığım Navite instrument Tracktor yazılımına. Kendi ekipmanlarını da üreten native instrument dj yazılımları arasında en stabil çalışabilen yegane yazılımdır. Özellikle eski versiyon bir cd playeriniz varsa timecode desteği sayesinde bu cihazları bilgisayarınızla birlikte sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Native instrument'in eleştirebileceğim tek yönü kontrollerinde jog ünitelerinin zayıf ve işlevinin istediğim düzeyde olmaması. Fakat yazılımları ile piyasadaki bütün cihazları hemen hemen kontrol edebilirsiniz. Ayrıca gelişmiş ses ayarları ile ince ayarlar yaparak ses kalite sinide yükseltebilirsiniz. Gerek ara yüzünün ayarlanabilir olması gerekte hızlı ve anlaşılır bir yazılım olması Tractor dj yazılımını kullanmanız için yeterli bir neden. Kendine ait bir ekosistemi olduğu gibi Pioneer cihazlarla da sorunsuz ve uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Hıd modu sayesinde bütün ayarlarınızı cihazın ekranında görebiliyor , çalma listeleri arasında istediğiniz gibi dolaşabiliyorsunuz.


 

Denon Engine Prime


Denon yıllardır üretmiş olduğu efsane dj ekipmanlarıyla bu listenin içinde olmayı fazlasıyla hak eden bir firma. Özellikle son 3 4 yıldır geliştirmiş olduğu gerek ekipmanlar gerekse dj yazılımı benim gibi elektronik müzikle ilgilenenlerin gözlerini kamaştırıyor. Denon yazılımlarını tam bir ekosistem olarak olarak dizayn etmiş ve tabi ki kendi ürettiği ürünlerle stabil bir şekilde çalışabiliyor. Her ne kadar Türkiye'de yaygın olmasa da dünya üzerinde ciddi bir pazarı olduğu için çok tercih edilen ve kullanılan denon ürünleri ses kalitesi ve işlevselliği sayesinde sizin her ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilecek şekilde dizayn edilmiş. Eğer denon bir ürün satın alırsanız kesinlikle bir göz atmanızı ve kullanmanızı tavsiye ederim.Genel olarak size dj programlarını anlatmaya çalıştım , seçiminizi yaparken ;

  1. Ekipmanınızla uyumlu olup olmadığı

  2. Ara yüzünün sizin için basit ve anlaşılır olması

  3. Dj programı ile ışık gibi ünitelerinizi kontrol edebileceğiniz

  4. Fiyatının bütçeniz için uygun olduğu

  5. Genişletilebilir bir alt yapıya sahip olan

  6. Cloud teknolojilerini destekleyen

  7. Parça analiz sisteminin gelişmiş olduğu

  8. Bir çok platformda kullanabileceğiniz (Mac , Windows , ios , android)

Yukarıda anlatmış olduğum maddelere dikkat ederek sizde kendiniz için en uygun dj yazılımını seçip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page