top of page

Profesyonel DJ Nasıl olmalıdır?

DJ Kimdir?

Açılımı Disk Jockey olan DJ terimi, dinleyiciler için müzik seçimini ayarlayan kişiye denmektedir. DJ'ler parçalar arası geçişi bozmadan ayarlayarak müzik akışını yönetir. DJ'ler genelde radyo, bar, konser salonu gibi yerlerde çalışırlar. Yayınlarını ise parti, dans salonu gibi eğlence mekanlarında yaparlar.

Teknolojinin gelişmesi ile artık birçok iş otomatik olmaya başladı. Bu durumdan en çok nasibini alan sektör ise radyoculuk olmuştur. Birçok radyo yayını zamanlı ve otomatik olduğu için bir DJ programın akışını kontrol eder ve bozulmadığından emin olur, ara sıra da seyirci ile sohbet eder. DJ'lerin en çok görüldüğü sektör yine radyo sektörüdür.

Nasıl DJ Olunur?

Dj olmak isteyen kişilerin bir üniversite vb. Bitirmesine gerek yoktur. Genelde yeteneğe bakan bir iş olduğu için birçok işveren DJ'lerin lise diplomasının olmasını yeterli görüyor. DJ sektöründe en önemli şey iş tecrübesidir.


Profesyonel bir DJ Nasıl Olur?

İlk öncelikle profesyonel bir DJ olmanız için bu sektöre yıllarınızı vermeniz gerekiyor. Yani oldukça tecrübeli olmalısınız. Bunun yanı sıra ise notaları çok iyi bilmelisiniz. Ayrıca profesyonel bir DJ elinde kısıtlı bir imkân olsa da ortaya güzel bir iş çıkartabilmeli, yani müzik ve ritim kulağı iyi olmalı.

Bunların dışında profesyonel bir DJ'in diksiyonu ve iletişim becerileri üst seviyede olmalı. Bunun dışında DJ'ler eski ve yeni müzik tarzlarını birleştirip canlı bir müzik yapabilmeli, herhangi bir mekanda çaldığı müzik ile kalabalığı sıkmamalı ve onları ayakta tutmalıdır.Profesyonel ve iyi bir DJ asla pes etmemelidir. Başlamak bitirmenin yarısıdır bu yüzden profesyonel bir DJ başladığı bir işe asla ihanet etmez, ne olursa olsun o işi tamamlar. Bunun yanı sıra profesyonel bir DJ ekipman seçimini iyi yapmalıdır. Controller kullanmaktansa Deck ve mikserden oluşan bir setup kurup onu kullanmak daha faydalı olacaktır.

Profesyonel bir DJ geçmişte yaptığı işlerden ve hatalardan ders almalıdır. Her DJ ilk kez sahneye çıktığında doğal olarak bir heyecan yaşayabilir fakat önemli olan bu sahneye bir sonraki çıkışta bu kez heyecana yenilmemektir.


15 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page